top of page

Wat Benchamabophit - chrám z mramoru

Aktualizováno: 25. 10. 2020

Wat Benchamabophit – i když vám tohle jméno možná nic neříká, ikonické fotky z tohoto chrámu jste určitě viděli již několikrát a možná jste ani nevěděli, odkud pochází. Wat Benchamabophit, anglicky The Marble Temple se stal jedním z turisticky nejprofláklejších míst v Bangkoku, no ale hlavně na Instagramu. Nebudu tu ale rozebírat nekonečnou instagramovou mánii po konkrétních fotkách, to nebyl důvod, proč jsem se chtěl do chrámu podívat. Důvodem spíše bylo, že se jedná o jeden z vůbec nejkrásnějších chrámů v Bangkoku. A tuhle domněnku jsem si během své návštěvy potvrdil.

Na přelomu února a března 2020 nebyla situace kolem COVIDu v Thajsku ještě tak hrozná. Korona virus tu měl totiž poměrně specifický vývoj. Po lednové vlně, kdy virus naplno propukl v Číně, stihlo Thajsko zakázat všechny lety z Číny a zamezilo přístup čínským turistům. Díky tomu zajistilo, že se následující dva měsíce korona virus téměř vůbec nešířil. Počet nakažených po celé období kulminoval kolem dvou set lidí na celou zemi! Kdyby do země nedorazila druhá vlna z Evropy, dalo by se říct, že se Thajsko korona viru téměř vyhnulo. Mimo nakažené obyvatele měl ale korona virus na Thajsko mnohem dramatičtější dopad. Thajská ekonomika je závislá na turismu mnohem více než například naše země, proto jsou jakákoli omezení přílivu turistů do země pro Thajsko drtivou ránou. Nehledě na to, že většinu turistů zde tvoří právě Číňané. To jenom taková covidová vsuvka.

Teď ten Marble Temple. Když člověk v Thajsku navštíví více jak cca 20 chrámů, pozná, že si je většina z nich hodně podobných, resp. mají podobné budovy, podobný styl. Takže jsem po čase začal hledat spíše chrámy, které jsou od těch ostatních v něčem odlišné. Ať to nevyznívá příliš arogantně, buddhistických chrámů je v Thajsku a hlavně v Bangkoku vážně nespočet. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že najdete menší chrám v každé čtvrté ulici. Někdy totiž nemusí být ani na první pohled zřejmé, že se jedná o chrám. The Marble Temple se od těch ostatních liší především svým mramorovým prostranstvím uvnitř areálu. Celý chrámový komplex působil velice klidně. Roli hrál i fakt, že už byl omezen příliv turistů z mnoha zemí, takže jsem měl vnitřní prostor během mé návštěvy většinu času pro sebe.


I když jsem do chrámu dorazil před osmou hodinou ráno, venku bylo neskutečné vedro. To je trvalá nevýhoda Thajska. Je jedno, jaký měsíc v roce je. Člověku, který není zvyklý na vysoké teploty, je zkrátka neustále strašné horko. Sami Thajci pak z legrace říkají, že rozlišují pouze tři roční období – teplo, tepleji a nejtepleji. A já byl v chrámu stále pouze v období tepla. Do toho, jak můžete vidět na videu a fotkách, jsem měl na sobě všechno oblečení černé. Což byl extrémně špatný nápad, ale ráno jsem tomu bohužel tolik nevěnoval pozornost. :D Naštěstí byla většina zdí a podlah v chrámu obložena bílým mramorem, který tolik tepla neodrážel.

(Galerie - posouvejte posuvníkem)


Celému mramorovému prostranství dominuje obří Buddha se dvěma kočkovitými šelmami po boku. Člověk by si myslel, že bude celé prostranství působit klidně, ale to není tak docela pravda, protože na všechny hrany střech kolem prostranství je zavěšeno možná několik set malých zvonků, které zvoní ve větru. Pod střechou se pak v přítmí schovávaly další sochy zlatých Buddhů. Nejčastějšími návštěvníky chrámu byli samozřejmě místní. Co mě ale překvapilo, byly hned tři páry novomanželů, kteří se do chrámu přišly vyfotit. A v případě ženicha se podle uniformy vždy jednalo o vojáka, případně policistu.

Když jsem pak vyšel z vnitřního areálu chrámu, zjistil jsem, že komplex zase tolik rozsáhlý není, a že hlavní atrakcí komplexu je právě vnitřní objekt z mramoru. Za 50 bahtů se ale jedná o nádhernou podívanou, kterou byste si neměli nechat ujít. Pokud si ale budete chtít v chrámu užít poklidnou atmosféru, doporučoval bych vyrazit do chrámu hned brzy ráno nebo si počkat až k večeru. Za prvé kvůli počasí, no a za druhé pochopitelně kvůli davům turistů, kterých tu je mimo korona virovou krizi nespočet.

Chrám je velice dobře dostupný z centra. I když se sem dá dojít např. od Královského paláce pěšky, doporučoval bych využít autobus nebo taxi. Chození po Bangkoku může být náročnější, než se zdá. Dlouhé čekání na přechodech, občasná absence chodníků a neustálý chaos k pěší turistice po Bangkoku zkrátka patří. K vyhledávání autobusových spojů můžete využít aplikaci ViaBus. V případě taxi můžu plně doporučit Grab, který jsem v Bangkoku využíval neustále a nikdy s ním nebyl problém.

Doufám, že si návštěvu chrámu užijete co možná nejvíc. A pokud už jste v tomhle chrámu někdy byli, dejte mi vědět v komentářích na YouTube, jak se vám líbil. No a když vás bude zajímat něco dalšího, tak se ptejte. :)


Tom


 

Tomáš Pejša

🍻 Můj e-shop: www.glasino.cz

📸 IG: https://www.instagram.com/tomas.pejsa/

📹 YouTube: https://bit.ly/35wVelp

🏕️ Cestopisné přednášky Klubu cestovatelů VŠE: https://www.facebook.com/kc.vse


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page