top of page

Skútrem po ostrově KOH SAMUI v Thajsku

Aktualizováno: 16. 7.

Ahoj, všichni dobrodruzi! Zase jsem se po delší době odhodlal k nějakému obsáhlejšímu článku, sepsání další travelstory a světe div se, společně se dvěma čtrnáctiminutovými videi je to zatím asi nejrozsáhlejší obsah, jaký jsem k jedné lokalitě vydal. Ve videích sice zazní spoustu informací, ale řada dalších jich tam na druhou stranu nezazní, proto jsem se ještě rozhodl k dopsání tohoto článku. No taky jsem se chtěl podělit o nějaké pěkné fotky. 😇


Že je Koh Samui mezi Čechy hojně navštěvovaná lokalita mi nemusíte vykládat. Podle reakcí na moje videa ve FB skupinách jsem si jistý, že tahle lokalita není Čechům a Slovákům vůbec cizí. Někdo považuje Koh Samui za zturističtělý přeceňovaný ostrov, někdo ho považuje za ráj na zemi. Já jsem byl určitě z ostrova nadšený, ale každý, ať si udělá názor sám. Tady je moje travelstory a ať si z ní každý vezme, co potřebuje...

Pro kontext je ještě nutno dodat, že když jsem byl na ostrově během mého studijního pobytu v Thajsku, klepala už všude po světě na dveře korona, takže ani tady už příliš turistů nebylo...


Nočním busem i trajektem


Z Bangkoku jsem se na ostrov dostal nočním autobusem a pak trajektem. Pokud chcete ušetřit čas, můžete samozřejmě na ostrov doletět, ale já jsem si thajské noční autobusy docela oblíbil, takže jsem jeden z nich využil i v tomto případě. Navíc, plavit se po lodi v Thajském zálivu je také zážitek sám o sobě.


Atrakcí je na ostrově celá řada a pokud máte více času, můžete po návštěvě Koh Samui zavítat i na okolní ostrovy nebo např. na Phuket a Krabi. Na jihu Thajska se nachází celá řada úžasných míst!


Samotný ostrov Koh Samui může kromě nádherných pláží a koupání jak z katalogu nabídnout také řadu zajímavých buddhistických chrámů, úžasné restaurace plné dobrého jídla, krásnou kopcovitou přírodu nebo dokonce vodopády. O většině z toho se rozpovídám níže, ale napřed pár obecných věcí...


Jedině na skútru, ale opatrně


I když se možná většině z vás do půjčování skútru nebude úplně chtít, věřte že po chvíli jízdy a pár menších karambolech se do tohoto dopravního prostředku zamilujete. Dostanete se všude rychle a pohodlně. Místní skútry jezdí prakticky na vzduch a když už budete potřebovat dotankovat, seženete palivo za pakatel na každém rohu. Skútry jsou hlavním dopravním prostředkem na ostrově. Místní je používají na všechno - na nákupy, jízdu do práce, stěhování nábytku apod.

Skútr při cestě po ostrově Koh Samui v Thajsku

Kromě taxíků a jejich derivátů (tuk tuky, taxi skútry apod.) tu moc jiných dopravních prostředků nenajdete. Takže i po finanční stránce vychází zapůjčení vlastního skútru nejvýhodněji. Ostrov je příliš rozlehlý na to, abyste ho celý prošli pěšky.

Na druhou stranu je ale potřeba při půjčování skútru ohlídat pár věcí. Většina hotelů na ostrově nabízí k zapůjčení buď vlastní skútry nebo vás odkážou do nějakého salonu. Ať už si ale člověk půjčuje skútr odkudkoli, vždycky je nezbytně nutné se přesvědčit o dobrém technickém stavu a vše důkladně zkontrolovat. Neříkám to jen tak, na jiném ostrově nám za jízdy na skútru bouchla pneumatika, a to nebyla taková sranda, jak to možná zní 😅. Rovněž je podle mě nutné po ostrově na skútru jezdit vždy s helmou. I když byl provoz na ostrově o něco poklidnější než na pevnině, thajští řidiči umí být někdy nevyzpytatelní. Navíc se v Thajsku jezdí vlevo a ne pro každého obyvatele střední Evropy je jednoduché hned tak najednou přepnout do řidičského módu na druhé straně. Zkušení motorkáři nad tímto odstavcem určitě můžou mávnout rukou. Pravdou ale je, že řada řidičů na skútrech jsou turisti, kteří s motorkami a skútry tolik zkušeností nemají. Samozřejmě většinou na skútrech jezdí místní, ale ani u nich člověk nemůže s jistotou prohlásit, že se jedná o zkušené řidiče. Tolik k bezpečnosti řízení a teď už k samotnému cestování...


To pravé thajské podnebí

A začneme hned menším hikem. Pro všechny z vás, kdo se nechtějí jen válet na pláži a místo toho se projít krajinou typického thajského ostrova, můžu doporučit cestu k vodopádům Hin Lat. (Ale většina lidí se zřejmě na té pláži válet bude. 😄) Vodopády nemusí být pro každého největší atrakcí ostrova, ale je podle mě dobré si místní pláže a chrámy proložit nějakým podobným výletem. Cesta k vodopádům byla skvělý způsob, jak prozkoumat krajinu uvnitř ostrova.

Mladý cestovatel pod vodopádem na ostrově Koh Samui v Thajsku

Nešlo o žádnou dramatickou tůru. Rychlejší jedinci stihnou k vodopádům a zpět dojít za dopoledne a ještě si to tam užít. Pokud nechcete spěchat, doporučoval bych si pro tento výlet rezervovat celé odpoledne.

Silnice a zaparkovaná auta na ostrově Koh Samui v Thajsku

Skútr jsem nechal na místě co nejblíže k vodopádům u chrámu Wat Nam Tok Hin Lat. Lze tu koupit jak jídlo, tak pití u pár stánkařů, kteří tu jsou prakticky non-stop. Davy turistů tudy bězně neproudí tolik jako na plážích, takže budou místní stánkaři určitě rádi za každou zakoupenou vychlazenou plechovku pití.

Od chrámu k vodopádům vedla celkem nenápadná pěšina a než jsem se nadál, prodíral jsem se bohatým houštím místní flóry. Nutno přiznat, že jsem si před výletem nenastudoval, jaká nebezpečná zvířata může člověk na ostrově potkat, takže jsem si všímal každého šustnutí i pohybu. Ovšem jediné jiné živé bytosti, které jsem během cesty potkal, byli turisti kráčející druhým směrem.

Malá řeka a les na ostrově Koh Samui v Thajsku

Od chrámu k vodopádům se dalo volnějším tempem dojít zhruba za tři čtvrtě hodiny. Nenechte se ovšem překvapit drobnými vodopády na konci stezky. Musíte vyšplhat nad ně a až po kamenech v řečišti se dostanete ke zmíněným vodopádům Hin Lat.

(Vždycky se u obrázku přesvědčte, jestli to není celá galerie, ty šipky nejsou moc vidět... 😄)


V období sucha se může stát, že vody příliš nepoteče, ale od místních vím, že v období dešťů dokáží vodopády nadělat pěknou paseku a procházky v řečišti určitě nepřichází v úvahu. Na druhou stranu je ale v období sucha pod vodopády příjemné koupaní, voda je studená a sladká. Ve vodě určitě nežije nic, co by vás mělo sežrat nebo vám způsobit nějakou jinou újmu na zdraví (také potvrzeno místními). Koupaní u vodopádů přišlo vhod, jelikož byla procházka k nim trochu náročná. Ne snad, že by vodopády od chrámu byly příliš daleko, ale v lese bylo takové dusno a vlhko, že vám stačí pouhý kilometr, abyste si vážili každé kapky vody, kterou s sebou nesete.

Nahoru do kopců a do zahrady

Mým dalším cílem bylo navštívit zahradu Tarnim & Magic Garden. K té se ale člověk nedostal jen tak. Zahrada ležela ještě více ve vnitrozemí než vodopády, čili jsem se k ní musel vyšplhat do vlnitých kopců. I když se to na první pohled nemusí zdát, Koh Samui je celkem kopcovitý ostrov. Pokud budou vašimi cílovými destinacemi pouze pláže, na kopce nenarazíte, protože hlavní silnice vede kolem dokola po pobřeží. Centrum pak vyplňovaly kopce, přes které vedly jen menší prašné silnice.

Výhled na vnitrozemí a moře ostrova Koh Samui v Thajsku

I kdybyste ale zahradu nechtěli navštívit, do kopců stejně doporučuju vyrazit. Nabídne se vám tu řada úžasných výhledů na pobřeží nebo na plantáže obklopené mohutnými palmami.

Samotná zahrada Tarnim & Magic Garden nabízela řadu zajímavých soch s buddhistickými motivy, ale abych se přiznal, ještě více mě zaujala právě cesta sem. Místy trochu nebezpečná - bylo vidět, že i tady deště dělají své a řada prašných silnic byla vymletých nebo v nich byly hluboké díry. Přesně tohle byla ta cesta, na které se poznalo, jak dobře seřízený skútr jsem měl. Po deseti minutách neustálého drncání jsem začal doufat, aby mě skútr v kopcích nenechal. Postupně jsem pak začal potkávat rodinky a postarší páry, jejichž skútry službu vypověděly a abych si i já v zemi Buddhy zlepšil karmu, jedné rakouské rodince jsem pomohl skútr opravit. 😇 Zbytek odpadlíků mě většinou po krátké konverzaci ujistil, že už pro ně jede zástupce jejich hotelu.

Přeceněný Instakámen

V téhle části si trochu postěžuju, takže kdo se chce vést na 100% pozitivní vlně, přeskočte rovnou na další část - západ slunce. :D


I když se postupně učím nenechat se svádět Instagramem a objevovat spíš nová neprofláklá místa (ano, stále to jde a kdo tvrdí, že ne, je jenom línej), nechal jsem se opět svést líbivými fotečkami impozantního kamene Overlap Stone, který téměr padá ze skály pod ním. Na řadě Instagramových profilů pak najdete fotku tohoto kamene, před kterým stojí člověk zády k vám, jakože k tomuto kamenu hrozně jde. Zase ale můžu říct, že jsem tam nešel kvůli další takové fotce jak přes kopírák, ale chtěl jsem to místo zkrátka vidět. Zajímalo mě, jak vypadá ve skutečnosti.


Overlap Stone na ostrově Koh Samui v Thajsku

No a jaká ta skutečnost tedy opravdu je? Kámen sám o sobě je určitě pěkný, stejně tak jsem si ho mohl pěkně vyfotit. Bohužel až po tom, co jsem za vstup musel zaplatit 20 bahtů a projít jakýmsi ohyzdným domem, přes který se člověk dostal na mostek ke kamenu. Kdo si myslí, že se Overlap Stone nacházel v divočině, ve které hned po návštěvě kamene můžete prozkoumávat husté džungle, vyvedu ho z omylu. Kámen se nacházel v celkem zabydlené oblasti a přímo u něj se nacházel velký ošklivý barák, ze kterého se mohl kámen pozorovat. Navíc se nejednalo ani o restauraci, ani o hotel. Zkrátka jen barák. Overlap Stone je jednoduše prototypové místo, u kterého by se mělo vedle vyžehlených fotek kamene ukazovat i to, co se nachází na druhé straně čočky fotoaparátu. Proto vám to sem píšu, abyste neměli přehnaná očekávání. Insta fotka můžem být pěkná, dojem z lokality může být horší.

Ale konec remcání, teď už ty opravdu bezkonkurenční highlighty z celého ostrova... Zase kdybych vám tu sluníčkářsky popisoval, jak je všechno ultraboží a bezchybné, mohli byste mě pak na jedné z našich cestovatelských akcí Klubu cestovatelů VŠE vzít po hlavě kamenem z Koh Samui... 🤯

Nejlepší západ slunce

Bezkonkurenční západy slunce si užijete na Grandmother's & Grandfather's Rocks. Žádosti o ruku, oznámení těhotenství, odpustky nebo běžné párty tu byly na dením pořádku. Jedná se o celkem rozlehlý skalní útvar s úžasným výhledem na moře.

Místo je ideální na zakončení celodenního výletu a zkrátka takové to nic nedělání. Pokud si po náročném dni chcete v klidu užít šplouchání moře, mírný vítr a úžasnou atmosféru, pak je pro vás toto místo jak dělané.

A pokud vylezete na místní view point, uvidíte dokonce na celou Lamai Beach, která se nachází za dominantním skalním útvarem a dál do vnitrozemí ostrova. Jenomže co je to tedy ta Lamai Beach...?


No a co pláže? 😎🏝

Těch je tu samozřejmě dostatek, ale já se zmíním hlavně o dvou z nich - a to Lamai Beach a Chaweng Beach, přičemž já jsem si oblíbil hlavně Lamai Beach. 👌 Je to asi hodně subjektivní věc, navíc tu řada hotelů nabízí své privátní pláže. Spíše je dobré koukat, jakou pláž vybrat kvůli ubytování.

Lamai Beach měla hned několik výhod. Byla to velice čistá pláž, na které se případně na řadě míst dalo schovat do stínu pod palmy. Zároveň byly podél celé pláže bary a restaurace, takže o jídlo a pití nebyla žádná nouze. Přilehlé město bylo vhodný kompromis mezi vybaveností a klidem (i když u toho klidu záleží na sezóně a zda neprobíhají nějaké oslavy). Vyvaroval bych se ubytování u hlavních silnic, které byly zejména ve večerních hodinách velice rušné, ale paradoxně hotely u pláže měly k večeru už celkem klid. Pláž se k večeru vylidnila a hlavní ruch se vždy přesunul více do města.

Při mém projíždění ostrova jsem se ještě zastavil na Chaweng Beach, ovšem jen krátce (můžete vidět na videu č. 2). Tu využijete především, když se ubytujete v Bo Putu. I když byl Bo Put o dost rozlehlejší než Lamai Beach, stejně bych si i pro příští výlet vybral ubytování na Lamai Beach. Myslím, že jde zkrátka o nejlepší kompromis mezi klidem a vyžitím. Výhodou Bo Putu bylo zase větší množství obchodů a restaurací a z Chaweng Beach šlo pozorovat přistávající letadla na blízkém letišti. Pro více záběrů z obou pláží a všech chrámů koukněte na moje druhé video.


První setkání s Buddhou


Zatím byla řeč pouze o nádherných plážích a toulkách po přírodě. To ovšem nebyly jediné zajímavosti, které si šlo na ostrově užít. Jak jsem psal už v úvodu, i na Koh Samui bylo možné nalézt řadu zajímavých chrámů a první z nich, i když méně nápadný, byl chrám Wat Sawang Arom Chaweng. Narazíte na něj v Bo Putu směrem k Lamai Beach.


Buddhistický chrám Wat Sawang Arom Chaweng na ostrově Koh Samui v Thajsku

Pěkně udržovaný chrámový komplex byl oázou klidu a úplně bez turistů. Bílá obřadní síň byla dominantou celého areálu. Uvnitř síně zrovna probíhala rekonstrukce, dělníci pečlivě restaurovali všechny malby a část, která již byla opravená, vypadala skutečně nádherně. Při své návštěvě už byste měli mít štěstí vidět síň kompletně zrekonstruovanou. Připomínám, že dovnitř síně se musíte zouvat, ale nebylo to tu jako např. v chrámu Wat Benchamabophit v Bangkoku, kde se chodilo bez bot částečně i venku. Více informací, jaká byla atmosféra v thajských chrámech obecně, se můžete dočíst v tomto článku.

Věž v buddhistickém chrámu Wat Sawang Arom Chaweng na ostrově Koh Samui v Thajsku

Velký Buddha


Pro ty z vás, kteří vyhledávají nějakou skutečně dominantní stavbu, doporučuju navštívit sochu Big Buddha. Z chrámu Wat Sawang Arom Chaweng stačí objet letiště přes zastavěnou oblast. Sochu nebylo zase tak těžké najít, protože byla docela velká 😄 a když člověk koukal pozorně, už z velké dálky se na obzoru tyčila zlatá hlava dominantního Buddhy.

Silnice k soše Big Buddha na ostrově Koh Samui v Thajsku

A nejednalo se jen o jednu sochu Buddhy. Opět jsem zde objevil další rozlehlý areál se spoustou budov, tentokrát i včetně obchodů. K velkému Buddhovi se kráčelo po širokých schodech. Vedle sochy se pak člověk mohl rozhlédnout po celém cípu ostrova. Nehledě na to, že i odtud byl výhled na přistávající letadla, stejně jako na Chaweng Beach. Prostě pecka!


Schodiště pod sochou Big Buddha na ostrově Koh Samui v Thajsku

Po boku velkého Buddhy se krčely ještě další sochy menších Buddhů. Podle mě se jednalo o jedno z nejzajímavějších míst na ostrově. Jak jsem se tak rozhlížel kolem, v dáli jsem uviděl další velké barevné sochy. Některé vypadaly jako vyobrazení Buddhy, resp. možná nějakého jiného člověka. Jiné zas na dálku vypadaly tak nějak prazvláštně. Každopádně jsem usoudil, že tím směrem musím hned vyrazit a místo, které jsem v dáli viděl nebylo nic jiného, než chrám, resp. chrámový komplex, Wat Plai Laem. Od velkého Buddhy nebyla cesta k němu vůbec dlouhá. Při odjezdu jsem si ještě prohlédl výstavu soch vyrobených z všelijakých kovových dílů - většinou částí aut, také doporučuju navštívit.


Všechny barvy ostrova


Chrámový komplex Wat Plai Laem barvami přímo oplýval. Samozřejmě bez ironie, v dobrém slova smyslu. Nacházelo se tu několik obřích soch, ve kterých byly kromě lidí vyobrazeny zvířata, rostliny i mýtické postavy. V komplexu se nacházelo hned několik dalších obřadních síní, většinou velmi pestře a zajímavě zdobených. Nejvíce mě zde zaujala socha zeleného draka.

Barevné sochy v buddhistickém chrámovém komplexu Wat Plai Laem na ostrově Koh Samui v Thajsku

Dalším originálním prvkem byla rozlehlá vodní plocha do které vystupovaly mola, na jejichž koncích byla vždy nějaká ze zmíněných majestátních soch. Bylo fascinující, kolik detailů se dalo na sochách objevit.

Wat Plai Laem mi trochu připomněl Ancient City v Bangkoku. Rozlohou se sice vůbec s Ancient City nemohl měřit, ale také se jednalo o soubor řady velice zajímavých staveb s buddhistickými náměty na jednom místě.


Projet každý kout


Poslední atrakcí, kterou můžu doporučit, zřejmě nenajdete v žádném turistickém průvodci. Je to zkrátka jen usednout na skútr a jet. Prozkoumat každý kout, každý kousek ostrova. Někde můžete pozorovat životy místních, jinde zase luxusní hotelové rezidence. Můžete se projet prašnými stezkami vnitru ostrova nebo po rovině po pobřeží kolem dokola a narazit na palmové lesy. Nepotřebujete zásoby jídla ani pití (pokud teda nejdete do té džungle). Na ostrově je totiž na každém rohu plně vybavená sámoška 7-Eleven nebo street food. Pro větší nákupy se pak na Lamai Beach nachází Macro nebo je po ostrově několik větších supermarketů Tesco Lotus.

Pasoucí se dobytek na ostrově Koh Samui v Thajsku

I pár dní stačí na to, abyste měli z ostrova zážitek na celý život! Cíleně jsem se nezmínil o všech lokalitách, které jsem navštívil. Pravda, většinou proto, že je nemám ani nafocené a natočené, ale můžu vám slíbit, že kromě výše zmíněných lákadel ostrova objevíte spoustu dalších úžasných věcí.

Typická venkovská ulice ostrova Koh Samui v Thajsku


Nejlepší západ slunce vol. 2


V dnešním článku se s vámi rozloučím odjezdem, resp. plavbou z ostrova zpět na pevninu. Ta moje se totiž konala při dalším západu slunce, který byl stejně nepopsatelný jako ten na Grandmother's & Grandfather's Rocks. Kromě zlatě nasvíceného přístavu už byl po chvíli krásně vidět celý ostrov, přičemž všude kolem kroužily další rybářské lodě nebo trajekty s turisty.

Náš mohutný, silně neekologický, trajekt se postupně plavil po vodách Thajského zálivu a my měli nepopsatelný výhled na kopcovitý ostrov, místy osetý rezorty a dalším obydlím. Robustní železná paluba byla cítit po oleji, kovech a kouři z komínu - vždycky jsem podobná místa připomínající fabriku miloval (opět to nemyslím ironicky). Byla to společně se západem slunce vskutku dechberoucí atmosféra.


Přeju i vám co nejhezčí zážitky z ostrova Koh Samui. Dejte mi pak o nich vědět v komentářích pod mými YouTube videi nebo na Instagramu. Stejně tak mi do komentářů napište, jak se vám video a článek líbily a pokud chcete podpořit mojí tvorbu a moje cestování, dejte o Travelstory.cz vědět vašim přátelům a sdílejte videa a články. Budu rád za každou zmínku.


Díky za přečtení, zhlédnutí a budu se těšit u další travelstory! Zatim čau!


Tom


 

Tomáš Pejša

🍻 Můj e-shop: www.glasino.cz

📸 IG: https://www.instagram.com/tomas.pejsa/

📹 YouTube: https://bit.ly/35wVelp

🏕️ Cestopisné přednášky Klubu cestovatelů VŠE: https://www.facebook.com/kc.vseNejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page