top of page

Sequoia National Park

Aktualizováno: 16. 7.

Opustit prosluněnou Arizonu, oranžové prérie a zamířit na západ přímo do říše nejvyšších stromů na světe může být pro nejednoho člověka teplotí šok. Fanoušek biologie jsem nikdy příliš nebyl a v životě by mě nenapadlo, že by mě mohly nějak uchvátit stromy samy o sobě. Nicméně sekvojím se to povedlo a myslím, že se tak stane u každého dalšího návštěvníka, který do Sequoia National Park vyjede.


Z pouště do deště


Ráno bylo poměrně mlhavé a hodně pršelo. To byl dost velký rozdíl oproti Death Valley, kterým jsme projížděli předchozí den. Kromě Sequoii jsme během jednoho dne chtěli navštívit ještě několik zajímavých míst a stihnout se přiblížit národnímu parku Yosemite, který jsme měli v plánu na příští den. Krajina kolem byla najednou úplně jiná a trochu ve mě evokovala Skotsko...

Silnicí jsme průběžně stoupali více do hor a krajina se začala skalnatět. V údolí podél silnice jsme také objevili několik vodopádů a divokou řeku.

Skalní masiv zahalený v mlze v národním parku Sequoia v USA
Jelikož se Sequoia nachází v blízkosti Yosemite, najde se tu hodně podobností.

Mladý cestovatel pózuje u řeky v národním parku Sequoia v USA

Park není na orientaci nijak složitý a většina nejzajímavějších míst je snadno dostupná autem. Měli jsme už za sebou přece jenom nějaký ten den cesty a přiznám se, že v Sequoii se nám nějaké větší tůry pořádat nechtělo. Rozhodli jsme se tedy všude dojet.


Tunel ve stromu


Prvním na seznamu byla jedinečná atrakce svého druhu - tunel ve stromu Tunnel Log. Kdysi dávno v roce 1937 se totiž stalo, že jeden z mohutných stromů starý asi 2000 let spadl na silnici vedoucí nedaleko. Dělníci místo toho, aby strom odklidili celý, vytvořili ve stromu průjezd a ten průjezd tam stojí dodnes.

Mladý cestovatel stojí na kmeni stromu Tunnel Log v národním parku Sequoia v USA

Na Tunnel Log se dá samozřejmě vylézt. Po dešti to bylo celkem obtížné, protože kmen stromu bez kůry byl neuvěřitelně slizký a dalo se z něj spadnout. Na to, jak je tohle místo populární, nebylo u kmene stromu příliš návštěvníků. Většinu času jsme ho dokonce měli pro sebe. To mě celkem překvapilo. Také jsem původně myslel, že pod kmenem vede jedna z hlavních silnic po parku, ale ve skutečnosti se jedná jen o smyčku, z níž jedna část vede pod stromem. Nikam se tedy touhle silnicí nedostanete. Smyčka vás zase otočí a jedete zpátky do centra parku.


Jedním z pěkvapení ze sekvojí byla jejich obrovitost. Je nepopsatelné, jak byly některé stromy mohutné. To co jsem z domova vždy považoval za mohutný strom, bylo oproti každé sekvoji jako sirka. Člověk tu mohl rozdíl mezi sekvojí a stromem z Česka porovnat přímo. V lesech v Sequoia National Park se nachází i obyčejné jehličnany výškou a rozpětím stejné jako v České republice. Ostatně, porovnejte sami... (vpravo na první fotce to, co jsem v ČR považoval za velký strom...)


Navěky věků


Naše další cesta, ale vedla k tomu největšímu, nemohutnějšímu stromu, který se v tomto parku nachází. General Sherman je na objem dřeva se svými 83 metry největší strom na světě. Ale co je mnohem zajímavější, jeho stáří se odhaduje na 2300 - 2700 let. To bylo druhé moje největší překvapení. 2700 let je vážně hodně. U některých dalších stromů z parku se dokonce spekuluje, že jejich stáří přesahuje 3000 let. Když si člověk uvědomí, co všechno každý z původních stromů pamatuje, bavíme se o vysokých desítkách procent učebnice dějepisu.

Vážně doporučuju pročítat informační tabule podél cest. Je na nich řada vážně zajímavých informací jako například šíře kořenů, které mohou v některých případech dosahovat několika kilometrů a nejsou příliš hluboké. Proto je celkem běžné, že při vichřicích některé stromy sílu větru nevydrží. Kvůli rozsáhlosti kořenů s sebou při pádu vyrvou i velkou část zeminy.

Turistická pěšina mezi stromy v národním parku Sequoia v USA

Jsem ji jistý, že Sequoia National Park uchvátí každého návštěvníka. Aby člověk viděl většinu zajímavých věcí, nemusí zdolávat žádná velká převýšení pěšky. Na většinu míst se dostane autem a pěší stezky jsou z velké části rovné. Proto, když si budete chtít během vašeho roadtripu po západě USA spíše orazit, Sequoia National Park si do svého cestovního plánu určitě přidejte. :)


 

Tomáš Pejša

🍻 Můj e-shop: www.glasino.cz

📸 IG: https://www.instagram.com/tomas.pejsa/

📹 YouTube: https://bit.ly/35wVelp

🏕️ Cestopisné přednášky Klubu cestovatelů VŠE: https://www.facebook.com/kc.vse


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page