top of page

Přes 3,5 roku v Klubu cestovatelů a co jsme vám na přednáškách neříkali...

41 měsíců, z toho 31 jako vedoucí. Když jsem v březnu 2018 v Klubu cestovatelů začínal, ani ve snu by mě nenapadlo, že v KC strávím takhle dlouhou dobu a že ho jednou dokonce povedu! A byť se to možná na první pohled nezdá, bylo to sakra práce... I když nám dal covid zabrat, troufám si tvrdit, že Klub cestovatelů je na tom momentálně nejlíp ve své historii. Už nepořádáme jenom 6 přednášek za semestr a jednu fotosoutěž za rok. Máme pub kvízy, kam si můžete přijít zasoutěžit a vyhrát zajímavé ceny. Doslechnete se o nás i mimo VŠE, protože jsme začali spolupracovat s dalšími projekty mimo naší školu. Máme aktivně rozjetý Instagram a Facebook, kde rádi sdílíme i vaše výtvory. Ale v neposlední řadě jsme spustili náš YouTube kanál, kam jsme se museli přesunout, protože soudruzi zkrátka rozhodli, že si rok 2020 zpestříme a nebudeme s tím polevovat ani další roky. Ať jsme třeba měli málo lidí, i když zrovna řádil globální vir, nikdy jsme se neflákali... Náš tým je aktivnější a sehranější než kdy předtím. A to i když všichni z nás máme pracovní život, máme osobní život a pak ještě KC život.

Jak se ovšem zdá, takhle dobrodružná jízda je u konce. Přestože můžu slavit získání titulu inženýra, členem studentské organizace na VŠE už být zkrátka nesmím. A z určitého hlediska mi to vlastně nevadí. Protože jak se říká, v nejlepším se má přestat. Proto bych rád využil situace a s předáním role vedoucího do světa vypustil krátký článek, ve kterém vám chci dát nahlédnout do zákulisí té nejdobrodružnější studentské organizace na VŠE. Neberu to jako článek na rozloučenou. Loučím se možná s funkcí vedoucího, s Klubem cestovatelů ne. Doufám, že ještě pěknou řádku let budu mít čas navštěvovat všechny eventy, které jsou naštěstí přístupné široké veřejnosti. A kdo ví, možná tenhle článek pomůže přesvědčit někoho, kdo se do klubu chce přidat, ale váhá, protože neví, o čem to vlastně všechno je. Snad mu to následující řádky usnadní...


#klubcestovateluvse


Začalo to v březnu 2018, když jsem se dozvěděl, že Klub cestovatelů hledá člověka, který by jim pomohl spravovat Instagram. Nutno dodat, že KC v té době ještě žádný IG profil neměl. Jako člověka pohybujícího se pracovně v social media marketingu mi to přišlo zajímavé a říkal jsem si, že by byla škoda daný potenciál nevyužít. Na Instagramu je cestovatelská tematika jednou z vůbec nejpopulárnějších. Takže jsem se přidal do klubu, založili jsme profil a začali jsme sbírat první fanoušky. Šlo to poměrně dobře. V roce 2018 ještě bylo možné vyrůst na Instagramu organicky a díky tomu jsme za necelý rok posbírali přes 5 tisíc fanoušků. S nástupem masochistického algoritmu během roku 2019, se kterým už těžce rostl i sebe hloupější tiktoker 😄, se počet tak nějak ustálil.

Na Dni otevřených dveří VŠE v roce 2018

Horda papírů a svlíkání na přednášce


V té době jsem už v našem Instagramu tak do detailu ponořený nebyl, protože mi připadla nová role, a to rovnou role vedoucího klubu. Kdo by si snad myslel, že role vedoucího klubu je pohodová funkce, ze které můžete ostatní buzerovat a případné chyby svádět na ostatní, vyvedu ho z omylu. Je to právě vedoucí, který je zodpovědný za to, aby organizace žila, neustále přicházela s něčím novým a aby všechny pořádané akce byly co možná nejlepší. A krom toho ještě celkem otravná administrativa, která vám sebere pár večerů, jež by jistě šly strávit mnohem zábavněji.


Prásknu vám jednu věc, kterou bych říkat neměl. Pro všechny členy organizačního týmu je každá přednáška o něco dobrodružnější než pro klasického návštěvníka. Nefunguje mikrofon - musíte to jít řešit. Nechce se spustit prezentace - musíte to řešit. Nedaří se vám sehnat chlápka z AVO (oddělení audiovizuální techniky na VŠE), aby vám odemknul skříňky s mikrofonama a sál je doslova narvanej lidma - trochu se zapotíte. 😅

A teď si bojujte s nefunkčním HDMI konektorem... :D

Ve mě asi nejvíc hrklo na přednášce Tonyho Danilova, která byla mimochodem excelentní. Jen v jeden moment si Tony při svém výkladu začal z ničeho nic rolovat triko zezdola nahoru, načež se všichni lidi v publiku začali dívat kolem sebe, jestli se to opravdu děje. Poté začali stále více upírat zrak na nás organizátory se zmateným výrazem. Hlavou mi rychle problesklo "tvl, co to sakra dělá...?" Trochu orosený jsem se už viděl před kárnou komisí VŠE a už jsem se chystal zasáhnout. To už ale naštěstí Tony přepnul snímek prezentace, na kterých bylo několik čínských domorodců se stejně srolovanými triky, jako měl on, načež vysvětlil, že se jedná o jejich tradiční úbor. Celý sál si v tu chvíli hromadně oddychl a myslím, že za to tenkrát Tony sklidil i potlesk. 👏

Nebyla to totiž první matoucí věc toho eventu. Na přednášku jsme chtěli nalákat lidi co nejvíce autentickou a osobitou fotkou. Proto jsme jako podklad zvolili domorodce jedné z exotických zemí (viz. níže), kterou Tony navštívil. Jaksi nám ale nedošlo, že si všichni naší grafiku vyloží tak, že jím tento záhadný exotický domorodec bude přednášet. Proto byli už na začátku všichni celkem překvapení, že ten záhadný muž z fotky není Tony Danilov.


Ad Astra


V roce 2019 se nám rovněž podařilo rozjet cestovatelské pub kvízy. Ze začátku trochu punk. Kvízy se nekonaly u nás na škole, ale pravidelně jsme navštěvovali podnik Ad Astra na Výtoni. Nikdo z nás pořádně nevěděl, jaké typy otázek lidem pokládat, aby je to bavilo. Co když přijdou samý divný lidi? Co když nás přijde hodně a v tom menším prostoru se udusíme? Všechno jsme však časem vypilovali a jsem si jistý, že jakýkoli nový kvíz si užijete na maximum. Poznáte nové lidi, dozvíte se spoustu užitečných informací a tipů na cestování napříč celým světem.

Výherní tým s naším organizačním týmem na jednom z pub kvízů

Kvízy nebyly naší jedinou výmluvou, jak pravidelně navštěvovat hospodu. 🍻 Postupně se ustálilo pravidlo, že jsme po každé přednášce navštívili některý z podniků na Žižkově kolem naší školy.

V hospodě po přednášce Romana Soukala (3. zleva) o lamách v Jižní Americe. Romana jsme mimo jiné poznali na jednom z našich pub kvízů.

Akce zrušena!


Největší challenge přišla v roce 2020. V plánu totiž bylo, že během mého studijního pobytu v Thajsku budu dál zastupovat pozici vedoucího na dálku. To fungovalo dobře až na jeden zádrhel. Ano hádáte správně, covid. Ten virus, který nejvíce zazdil zejména cestování a fyzicky organizované eventy. A na čem je Klub cestovatelů postavený? Ano! Na cestování a fyzicky organizovaných eventech. Pamatuju si to živě jako dneska, kdy jsme v březnu 2020 viděli, že se situace v ČR dramaticky zhoršuje a ani vedení školy nevěstilo nic dobrého. Čekala nás už třetí přednáška tehdejšího semestru. O Islandu. Do přednášky zbýval týden a před námi bylo rozhodnutí, jestli přednášku rovnou zaříznout nebo risknout, že se situace nebude zhoršovat tak rychle a přednášku ještě stihneme. Nakonec jsme se rozhodli ji zrušit a udělali jsme sakra dobře, protože týden, kdy měla být přednáška organizována, už byla zrušena klasická výuka na celé škole. Následovalo kratší období zmatků, kdy nikdo z nás moc netušil, co vlastně dělat. Měli jsme totiž v klubu zásadu, že přednášky ve škole nechceme natáčet a dávat na YouTube. Zcela cíleně, protože jsme vždycky chtěli přimět lidi se fyzicky potkávat a seznamovat se. I my jsme ale museli nakonec přijmout danou situaci a přesunout se do online světa. Výsledkem je náš YouTube kanál, na kterém najdete pestrou paletu přednášek ze všech koutů světa.


Taky vás konečně rád vidim...


Covid však nebyl jediným problémem roku 2020. Už na jeho začátku jsme se rozhlédli kolem sebe a zkonstatovali, že jsme docela staří. 😇 V podstatě všichni tehdejší členové měli do roku (maximálně do roku a půl) skončit, protože už budou mít školu vystudovanou. (Členové všech studentských organizací na VŠE musí mít status studenta. Po získání titulu status ztrácí a podle stanov již nemohou být členy ani jakékoli studentské organizace.) Bylo nám jasné, že nás čeká masivní nábor nových členů, aby klub vůbec přežil. Jenomže nabírejte si lidi během covidu, že jo. Potkat se nemůžete, čili jsme všechno museli řešit přes Zoom.

Jedna z našich pravidelných online porad

A tak vznikla bizardní situace, kdy se přes více než rok nikdo z nových členů navzájem fyzicky neviděl, ale přesto spolu aktivně spolupracovali. Spousta z nich byla rovnou hozena do vody a museli si se spoustou věcí poradit. Ale zvládli to na jedničku. Na začátku léta 2021 tvořili noví členové už cca 90% našeho týmu, přičemž jsem se se všemi z nich fyzicky viděl poprvé teprve nedávno. Sranda nastane, pokud se na podzim otevřou dveře školy a my se zase vrátíme k tradičním přednáškám. Sranda proto, že nikdo ze současných členů a dokonce ani nového vedení nikdy žádnou tradiční přednášku nepořádal. 😁

Část nového týmu a random pes na Žižkově v létě 2021

Nekecat a dělat


Na KC se mi vždycky líbila jedna věc ze všeho nejvíc a s cestováním to paradoxně nemělo nic společného. Nikdy to nebyla organizace kouzlící vzletné vize a plány, nad kterými všichni donekonečna debatují, ale skutek utek. KC prostě věci dělá. Když je nápad, probere to, a když se to většině lidem líbí, tak to jde vyzkoušet. Když se to povede, začne to dělat pravidelně. Když se to nepovede, upraví to a zkouší dál. KC také nikdy nebylo hloučkem vyvolených, u kterého musíte projít 4 přijímacími koly, abyste pak mohli společně s ostatními vyvolenými kouzlit další prázdné plány. Nikdy jsme nepočítali, kolik musí mít člověk nalítáno, aby se mohl do organizace přidat. To nejdůležitější je zájem o cestování jako takové a aby se člověk nepřidal do organizace jenom proto, aby někde byl a aby si mohl zaplnit další políčko na LinkedInu.

Nekonečná Travelstory


Pevně věřím, že se podobné nadšení a pozitivní energii v klubu podaří nejen udržet, ale stále zvyšovat. Vymýšlet další nové druhy akcí a aktivit. Pokud se novému týmu podaří zrealizovat aspoň část věcí, které jsme začali plánovat, bude to neskutečná pecka. Ale nechci tu šířit spoilery. 🤫


Díky moc každýmu, kdo dočetl článek až sem. Rád se s váma potkám a zakecám na dalších akcích Klubu cestovatelů, kde na mě určitě nebude těžké narazit. Pokud stále studujete na VŠE a máte rádi cestování, nepromarněte příležitost přidat se do super party lidí, ve které se určitě nebudete nudit a budete společně vytvářet skvělé věci. Věřte, že pak po vás na škole něco úžasného zbyde.


Já už mám svojí část odmakanou a svou energii investuju někde jinde. Doufám, že se moje snažení aspoň částečně vyplatilo a přineslo organizaci i vám radost, inspiraci a možná i nové kámoše. Pro změnu si teď dovolím být v rámci cestování zase na chvíli sobcem a užít si další travel stories, o kterých vás budu rád informovat pomocí článků nebo dalších videí. Kromě toho si svůj čas a energii vyžádají i Glasino.cz a SpoluPRACUJEME, které stále rostou a jsou náročnější a náročnější. 😄


Mějte se fajn, žijte na maximum a pamatujte, že život je krátkej! ✌️


S pozdravem


Tomáš Pejša

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page