top of page

Co mi dalo a nedalo léto na Work&Travel v Ocean City

Aktualizováno: 16. 7.

Pomalu se nám blíží období, kdy se dá ještě na poslední chvíli přihlásit na programy Work&Travel v USA pro ty, kteří to ještě neudělali. Tak jsem si říkal, že pokud je tu stále někdo na vážkách, můžu mu některé věci objasnit a poradit. Poslední léto na W&T jsem strávil o prázdninách v roce 2017 v Ocean City, MD jako plavčík (ty jo, to už je doba), ale to nic nemění na tom, že vám moje zkušenosti nebudou užitečné. Většina věcí za těch pár let v rámci programu W&T zůstala stejných a pamatuju si je jako dneska. A protože už kolem mě za ty roky pár otázek prošlo, vím, že se některé z nich dost opakují, tak i tento článek pojmu spíše ve stylu otázek a odpovědí.

Pláž v Ocean City v Marylandu

Bude to trochu obecnější, takže se přímo Ocean City dotkneme jen zřídka. No a pokud tu nenajdete, co potřebujete nebo budete chtít něco objasnit podrobněji, hoďte mi zprávu na Instáč, OK?


Stojí to vůbec za to?


Logická otázka na úvod, na kterou mám rychlou odpověď - určitě stojí! Amerika je velká věc, která vám otevře oči a několik měsíců strávených v Americe vám dá do života opravdu hodně. Jsem si jistý, že z těch nabytých zkušeností většina lidí pak čerpá celý život. Sice nevyjedete z Ameriky jako zkušení programátoři nebo ostřílení manažeři, ale nesesypete se pak, když vám zrovna uletí letadlo, budete si potřebovat zařídit bankovní účet v cizí zemi nebo toho na vás bude prostě hodně.

Cestovatel Tomáš Pejša při surfování v Ocean City v Marylandu

Co získám pobytem v Americe?


Zkušenosti, zážitky, kamarády, prachy, nadhled, levný hadry ze Century21... je toho vážně hodně. Ale asi to nejcennější je osamostatnění se. Najednou pro vás po příjezdu hodně věcí nebude problém. Jako druhou věc bych pak zmínil ty zážitky ať už z cestování nebo přímo z místa, kde budete pracovat. To se nezapomíná. Peníze jsou na druhou stranu v kontextu těch tří let vážně hodně krátkodobá věc. Neříkám, že to není důležitá věc, ale není to ta nejdůležitější věc. Beru to vážně s odstupem. A jestli můžu vážně poradit, tak si v září místo nejnadupanějšího iPhonu radši ještě připlaťte výlet do Kanady, pokud je to buď a nebo. Jestli jste zrovna ty prázdniny vyrejžovali, tak berte samozřejmě i ten iPhone a Apple Watch k tomu. :D

Tomáš Pejša před nápisem Hollywood v Los Angeles v USA

Jakou práci vzít?


Záleží. Pokud vyrážíte poprvé, určitě doporučuju práci plavčíka. Ona to tedy není práce. :D Pomalu se během prázdnin rozmluvíte s místními a další prázdniny pak třeba už můžete excelovat jako server a dostávat dýška. Pokud je vaše angličtina na úrovni už při prvním výjezdu, pak bych doporučil samozřejmě hned toho číšníka nebo tak, záleží na vás, jestli chcete dělat fyzickou práci. Určitě ale nedoporučuju dělat fyzickou práci bez dýšek, to se vyplatí ten plavčík, je to placeno více méně stejně.

Zátoka s loděmi v Ocean City s Marylandu v USA

Jak vybrat agenturu a zaměstnavatele?


S tímhle fakt opatrně. Už jsem se tím spálil a vím, o čem mluvím. Vždycky, než si budete vybírat agenturu a zaměstnavatele, kontaktujte někoho, kdo už u daného zaměstnavatele pracoval, nejlépe i na pozici, kterou chcete vy. Jsou totiž určité věci, které vám agentury nikdy neřeknou. Oni ani tak nelžou, ale prostě vám je neřeknou. Kontaktujte někoho zkušeného, kdo vám objektivně popíše, jaký je na místě personál, kolik během týdne běžně pracoval hodin, jak je to s penězi, s kolektivem, jestli se dá dobře nakoupit jídlo, kde najít super ubytování atd. :D A ještě si ohlídejte, aby to zrovna nebyl ambasador nějaké agentury. Ty taky nejsou objektivní a není jich málo. Konkrétní agentury tu hodnotit nebudu. Mám na spoustu jak dobré, tak i špatné reference. Ale nebojte se mi pak případně hodit DM s konkrétní agenturou na Instagram a když budu mít čas, tak vám sepíšu zkušenosti.

Cestovatel Tomáš Pejša s panoramaty města Chicago

Tom


 

Tomáš Pejša

🍻 Můj e-shop: www.glasino.cz

📸 IG: https://www.instagram.com/tomas.pejsa/

📹 YouTube: https://bit.ly/35wVelp

🏕️ Cestopisné přednášky Klubu cestovatelů VŠE: https://www.facebook.com/kc.vse


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page