top of page

10 důvodů, proč vyrazit na Erasmus

Aktualizováno: 25. 10. 2020

Blíží se doba, kdy řada z nás vysokoškoláků zvažuje, jestli si podat přihlášku na Erasmus nebo se na to vykašlat. Jako student, který si Erasmem prošel, tu sepíšu pár klíčových bodů, které možná někomu mohou pomoci ujasnit si výhody, které mu Erasmus může přinést. Za mě můžu ale hned na úvod jednoznačně prohlásit, že se jednalo o nejlepší semestr v mém životě a možná i nejlepší zahraniční zkušenost, jakou jsem kdy měl.

Určitě to stojí za to!

Moje škola VŠE nabízí pestrou škálu zahraničních univerzit, na kterých lze strávit jeden semestr Erasmu v rámci bakalářského studia a další během magisterského studia. Na zimní semestr akademického roku 2017/2018 jsem měl to štěstí a dostal jsem se jako jeden z mála na výměnný pobyt na škole MCI – Management Center Innsbruck. O výběru školy jsem měl jasno už měsíc před podáním přihlášky. Kvůli prázdninám v Americe a pozdějšímu příletu jsem potřeboval školu, která začíná až v říjnu a není zase tak daleko od ČR. Když jsem procházel katalog škol, vždycky jsem si název školy zadal do Google Pictures, abych dopředu věděl, jak daná škola a město vůbec vypadají. Přiznám se, že ne úplně všechno mě zaujalo. Až ve chvíli, kdy jsem zadal do Googlu Innsbruck a zjistil, jak to tam vypadá, hned jsem věděl, že tu chci jeden semestr strávit a že se na školu MCI musím dostat. MCI byla vlastně jediná univerzita, na kterou jsem si přihlášku podával. Jiné školy nešly s prázdninami v Americe skloubit. O tom, jaké zážitky jsem na Erasmu zažil a jak se mi škola líbila se rozepíšu někdy později v celých článcích. Teď bych to vzal ale z trochu obecnější roviny a shrnul důvody, proč se na Erasmus vůbec vyplatí vyrazit...


1) Zlepšíte si jazyk


Je to asi nejčastější důvod, který kolem sebe od ostatních účastníků slýchám. Uvědomte si hlavně, že se zlepšíte nejen v hovorovém jazyce s kamarády, ale také si osvojíte odbornější pojmy z oboru, který studujete. Pokud budete navíc ve škole dělat na týmových projektech, naučíte se v cizím jazyce vyjednávat, možná se i trochu hádat. To je ve skutečnosti mnohem těžší, než jsem si myslel. Psaní seminárek, prezentování a čtení dlouhých textů jsou na denním pořádku. Takovou várku materiálu v cizím jazyce, který musíte za den na Erasmu vstřebat určitě není možné srovnávat se studiem v Česku. Jasně, tohle se dočtete všude. Ale je v tom ještě jeden důležitý bod, který tak nějak stojí na pozadí. Určitě si říkáte, že něco načíst, prezentovat nebo vyjednat musí být i v cizím jazyce hračka. Ona to možná pár dní hračka je. Jenomže když to děláte 4 měsíce v kuse den co den, tak to zase taková hračka není. Často se mi stávalo, že jsem míval školu od rána do večera a na kolej jsem se doplazil z posledních sil. Ne vždycky už se mi potom chtělo v angličtině s ostatními zahraničními studenty rozebírat, co se ten den stalo. Zlepšení angličtiny bylo v mém případě určitě super, ale na druhou stranu jsem bohužel poznal, jak někdy může cizí jazyk dlouhodobě unavovat.


2) Poznáte jiné kultury


Bezpochybně narazíte na spoustu lidí odlišných, než jste vy. Budete žít nejen v kultuře hostitelské země, ale budete také obklopeni hromadou dalších studentů ze zahraničí. Díky tomu poznáte kulturní zvyky a odlišnosti ze všech koutů světa. Nemám rád takové to obecné kategorizování, kdy bych říkal, že Američani jsou takoví, Kanaďani makoví. I přesto, ale musím připustit, že se jednotlivé národnosti obecně lišily. Já bydlel například se dvěma Italy, takže mi bylo detailně vysvětleno, proč jsou všechny instatní kávy z obchodů a ty mleté z kávovaru „bullshit“ a jak se dělá kvalitní mocca. Pochopil jsem také, že na párty akcích Dány prostě nepřepijete, protože si každý z nich může dát večer celou lahev vodky a druhý den jít s úsměvem brzy ráno lyžovat.


Jedna kultura tu ale samozřejmě převažovala - Rakušáci. I přes předsudky, které tady v ČR na Rakušáky slýchám, musím říct, že jsem s nimi nikdy neměl sebemenší problém. Od nejednoho člověka jsem slyšel, že Rakušané běžně působí povýšeně a arogantně. Od českých kamarádů z Innsbrucku vím, že je to někdy pravda a nějakých pár podobných případů tam proběhlo. Ke mně osobně se ale nikdo z Rakušanů (resp. Tyrolčanů) během Erasmu povýšeně nechoval. Až mě to zaskočilo. Naopak mě pořád říkali, jak moc se chtějí podívat do Prahy a že na to stále nemají čas. Taky mi bylo neustále zdůrazňováno, jak hrozní jsou Vídeňáci, že jsou líní a nepracují.


3) Procestujete zajímavá místa


Erasmus určitě není o tom sedět zavřený na koleji nebo někde na bytě. Je potřeba využít každou minutu na maximum a využít toho, že můžete poznávat nová místa a lidi. Například já jsem to až trochu přehnal. Jelikož je Innsbruck situovaný v centru Alp a do Dolomit, východního Švýcarska nebo jižního Německa je to co by kamenem dohodil, měl jsem urputnou touhu procestovat co nejvíc míst. V Innsbrucku jsem měl navíc auto, takže dostat se kamkoli byla hračka. Každý volný den a víkend jsem ze začátku někde jezdil. Vždycky jsem nabral partu dalších 4 lidí, abychom se složili na naftu a jeli jsme. Tak jsem si mohl procestovat celé Alpy za pár korun. První měsíc a půl bylo vlastně jenom o cestování, škole a studentských akcích. Všechno ovšem neskutečně vyčerpávalo, takže když jsem pak v půlce listopadu najednou přišel na pokoj a z únavy se mi už klepaly ruce, usoudil jsem, že je na čase trochu přibrzdit. Navíc už jsem se musel více věnovat škole a učit se na testy. Další velkou dávku cestování jsem si dopřál zase až v lednu.

A že jsem těch hor viděl mraky...

4) Získáte kontakty v zahraničí


Překvapilo mě, s kolika lidmi ze zahraničí jsem si lidově řečeno „sednul“. S mnoha z nich jsem si rozuměl ještě více než s lidmi z Česka. Bylo zvláštní, jak jsme byli vlastně všichni stejní, jenom jsme na sebe mluvili anglicky. S řadou lidí z Erasmu jsem stále v kontaktu. Dnešní doba je pro udržování takových vztahů skvělá. Nemusíte si nutně posílat dlouhé zprávy. Stačí se s těmi lidmi vzájemně sledovat na Facebooku nebo Instagramu a máte neustále přehled, kdo co dělá. Občas si okomentujete storýčko, zeptáte se, co je nového a shodnete se na tom, jak vám hrozně chybí Innsbruck... :D


Určitě se vyplatí účastnit se hned v prvních dnech různých poznávacích a seznamovacích akcí. Ostatní studenti jsou na Erasmu ze stejného důvodu jako vy. Neměl jsem nejmenší problém během prvního týdne navázat spoustu kontaktů a s těmito lidmi jsem se pak už bavil po zbytek semestru.


5) Osamostatníte se


I přesto, že vám domácí i hostitelská škola hodně pomůže a na většinu věcí jsou jasné instrukce, najdou se situace, kdy si zkrátka musíte poradit sami. Ale např. oproti Work&Travel to není nic hrozného. Je hlavně potřeba si hlídat, jestli máte splněny všechny nejdůležitější administrativní povinnosti. Škola vám sice pomůže, ale nestojí za vámi na každém kroku a nekontroluje, jestli děláte vždycky všechno správně.


6) Je to zábava


Erasmus není jenom o škole. Když narazíte na super lidi, může to být s nimi jedna párty za druhou. Kromě párty bylo v Innsbrucku i mraky sportovního a jiného vyžití. Většina lidí jezdila neustále někam lyžovat (svahů je kolem Innsbrucku nespočet). Vím, že hodně lidí také chodilo pravidelně plavat, lézt na horolezeckou stěnu nebo navštěvovalo kurzy jógy (na to mě lanařili, ale nedal jsem se :D).


7) Získáte nadhled


Stejně jako po příletu z Ameriky, mi i po Erasmu přišla Česká republika zase na nějakou dobu hrozně malá. I přesto, že je Rakousko hned vedle. Do ČR jsem během semestru několikrát zajel. Až po Erasmu mi došlo, jak jsou Rakušané v některých věcech neskutečně napřed. Na první pohled si člověk všimne toho, že je všechno opravené. V centru Innsbrucku člověk nenajde jediný starý barák, ošuňtělou pekárnu nebo sámošku. Neříkám, že bylo všude dokonale čisto. Sprejery tam mají taky. Jen se nemůžu ubránit pocitu, že si v Rakousku lidé více váží veřejného prostranství. No a samozřejmě když se člověk podívá na rodinné domky, dojde mu další věc - v Tyrolsku prostě mají lidi prachy.

Výhled z horního patra jedné z budov MCI

8) Poznáte nové věci


Jste svobodní, nikdo vás tam nezná a můžete si dělat více méně co chcete. Je potom hodně jednoduché zkoušet nové věci, které jste nikdy předtím nedělali. Teď to vážně nemyslím v kontextu hned někde něco zapálit nebo každý den kouřit trávu. Jen říkám, že Erasmus je neskutečná svoboda, která vás nakopne k tomu, abyste byli otevření novým věcem.


9) Poznáte jiný styl výuky


Tento argument asi nebude platit v každém případě, ale většinou ano. Na MCI byla výuka velice prakticky zaměřená. Drtivá většina se skládala z týmových prací, řešení případových studií a prezentací. Za celý Erasmus jsem nemusel přečíst jedinou knížku. A to ne proto, že bych školu flákal, ale zkrátka to po mně ani nikdo nechtěl. Styl se lišil od výuky českého školství, která je stále založena převážně na teorii a memorování všelijakých pojmů, biflování knížek a podobně. Toto téma by ale vydalo na další samostatný článek.

Flipcharty, prezentace a diskuze byly na denním pořádku...

10) Škola vám finančně pomůže


Doteď tu moc nepadla řeč o jedné dost podstatné věci - prachy. Finančně vás podpoří hlavně domácí škola. V mém případě jsem dostával stipedium 430 EUR na měsíc, což bohatě pokrylo většinu mých nákladů. Výhodou také bylo, že jsem částku na všechny 4 měsíce održel ještě před výjezdem, takže jsem byl ihned schopný pokrýt základní větší výdaje a zbytek si nějak do průběhu semestru rozložit. O to těžší je ale potom šetřit, když člověk ví, že ty peníze na účtě má. :D


I kdybychom brali v úvahu jen pouhé cestování, je potřeba si uvědomit, že s takovou finanční podporou se člověku příležitost vyjet na Erasmus určitě vyplatí. Nechci ani počítat, kolik by vyšel čtyřměsíční pobyt v Innsbrucku se vším tím cestováním, kdybych nebyl student. :D


Shrnutí


Doufám, že ty z vás, kteří se na Erasmus chystají, jsem utvrdil v tom, že se výjezd do zahraničí vyplatí, pokud vás daná lokalita a škola vysloveně táhne. A ty, kteří pořád váhají, jsem doufám aspoň nalomil k tomu, aby o Erasmu začali reálně přemýšlet. Mladí jsme jenom jednou a ta možnost tu nebude vždycky.


Moje rada: Předtím než se pro nějakou univerzitu finálně rozhodnete, vždycky se pobavte s někým, kdo na té škole už byl. U nás na VŠE není problém bývalé účastníky vyhledat v databázi a kontaktovat je. Jak to mají jiné školy nevím, ale předpokládám, že budou mít nějakou podobnou evidenci. Předchozí účastníci vám totiž poví věci, které se oficiální cestou nedozvíte a zdůrazní přesně ty detaily, které tady z ČR zatím nevidíte, ale na Erasmu s nimi budete přicházet každý den do styku (např. které koleje ve městě jsou na párty, které na učení atd.)


Přeju vám, ať se všichni dostanete tam, kam chcete a užijete si to! Já sám už střádám plány, kam znovu na magisterký Erasmus vyrazit... :)


Tom


 

Tomáš Pejša

🍻 Můj e-shop: www.glasino.cz

📸 IG: https://www.instagram.com/tomas.pejsa/

📹 YouTube: https://bit.ly/35wVelp

🏕️ Cestopisné přednášky Klubu cestovatelů VŠE: https://www.facebook.com/kc.vse


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page